You are currently viewing Czwarte urodziny PWP – Teraz Polskie Fotografki – Debiuty

Czwarte urodziny PWP – Teraz Polskie Fotografki – Debiuty

W ramach trwających urodzin PWP, oprócz wystawy zbiorowej w Teatrze 6.piętro, wspólnie z naszymi Partnerami, przygotowaliśmy dla Was specjalnie na tę okazję, wiele różnych wydarzeń fotograficznych.

I oto jedno z nich.

Teraz Polskie Fotografki – Debiuty to spotkanie z Fotografkami, które pasja fotografii pochłonęła stosunkowo niedawno. Niemniej nie potrafią już bez niej funkcjonować i każdą wolną chwilę, poświęcają czas nieustannej pracy twórczej, które efekty chcemy pokazać i tym samym promować ich fotografię szerszej publiczności.

Tym, razem do prezentacji swoich projektów zaprosiłyśmy:

BARBARA RYSZKOWSKA

Barbarę Ryszkowską z jej projektem Tchnienia, którego fragment można było stosunkowo niedawno, oglądać na wystawie w Warszawie, w Galerii FotrunaBox w naszym cyklu “U Fotografek”.

Barbara Ryszkowska, z wykształcenia pedagog, z zamiłowania fotograf, kobieta wielu talentów. Od kiedy pamięta, aparat fotograficzny i zdjęcia zawsze jej towarzyszyły. Momentem, w którym bardziej zaangażowała się w fotografię, były narodziny jej córki, Aleksandry w 2011 r. Zajęła się wtedy fotografią rodzinną i dziecięcą, nie odnajdując w tym jednak pełni szczęścia. Poszukiwała dalej.

W 2022 roku spełniła jedno ze swoich największych marzeń, ukończyła Prywatną Akademię Tomasza Tomaszewskiego. W ramach Akademii powstał jej reportaż pt. „Me, Myself and I”, który nadal kontynuuje.

W roku 2022 podjęła się pracy mentorskiej nad projektem “Tchnienia” pod okiem Małgorzaty Wakuluk / wakulukphotography.com, czego efektem jest wspomniana wystawa oraz towarzyszący jej album.

Na co dzień Barbara Ryszkowska należy również do Klubu PWP i aktywnie wspiera działania naszego Stowarzyszenia.

Projekt który zaprezentuje podczas spotkania to jej niezwykle osobista opowieść o wędrówce, jaką przeszła fotografka w poszukiwaniu swojego miejsca, swojej tożsamości, po prostu domu nie tylko dla siebie ale też i dla swojej córki. W poszukiwaniu miejsca przestrzeni gdzie nagle mogła w końcu wziąć głęboki oddech, rozprostować skarłowaciałe od lęków skrzydła i pozwolić sobie samej na nowo “zapłonąć zielenią.

Więcej o Artystce: www.ryszkowska.pl

KATARZYNA STRZEŚNIEWSKA

Drugą zaproszoną Fotografką jest Studentka Studium Sztuki w Warszawie, Katarzyna Strześniewska, która urodziła się i nadal mieszka w Toruniu . Fotografią zajmuje się od 10 lat a swoje pierwsze kroki stawiała w fotografii krajobrazowej. Szczególnie pokochała wówczas surowe góry Spitsbergenu gdzie starała się odnaleźć dokładnie to, co tak naprawdę gra jej w duszy. Poszukiwanie te skończyły się wystawą -Tam gdzie wiatr tańczy z ciszą. Obecnie fotografie pochodzące z tej ekspozycji, znajdują się w zbiorach Muzeum Badań Polarnych w Puławach.

Wraz ze zdobyciem większych doświadczeń , klasyczna fotografia przestała jej wystarczać i zaczęła z nią coraz odważniej eksperymentować, łącząc ją z farbami, pastami strukturalnymi itp. Intuicja podpowiadała jej, że połączenie technik pozwoli jej dokładniej wyrazić emocje jakie w sobie nosiła. I wówczas prawdziwym przełomem było ukończenie Studium Sztuki w Warszawie. Pod okiem Joli Rycerskiej i Andrzeja Grudnia, otworzyła się na własną kreację i eksperyment w wyrażaniu siebie za pomocą fotografii artystycznej.

Projekt który zaprezentuje podczas spotkania, nosi tytuł Zniknięci ludzie i dotyczy on problemu zanikania pamięci o ludziach, którzy zginęli podczas Holocaustu. To opowieść o ich bezsilności i braku nadziei .Strachu, który trudno nawet sobie wyobrazić.

Autorka ma świadomość, że tymi fotografiami nie przywróci im życia ale, może przez swoje prace przywróci pamięć o nich oraz o tym, jaki okrutny los może zgotować człowiekowi człowiek.

Całe spotkanie, w formie prezentacji projektów oraz rozmowy o nich, poprowadzi:

JOLANTA RYCERSKA – doktor sztuki na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Filozofii KUL, a także Europejskiej Akademii Fotografii i Studium Fotografii. Obecnie na stanowisku kuratora wystaw w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki oraz jako wykładowczyni Studium Sztuki w Warszawie. Autorka trzydziestu trzech wystaw indywidualnych oraz ponad sześćdziesięciu zbiorowych. Od 2016 roku członkini Rady Programowej Galerii Kordegarda. W latach 2011-23 pełniła funkcję prezeski Związku Polskich Artystów Fotografików. Wieloletnia kurator wystaw w warszawskich galeriach, m.in. w: Galerii Kordegarda, Starej Galerii, Galerii Obok i Galerii Jabłkowskich. W 2014 roku otrzymała nagrodę specjalną MKIDN za osiągnięcia artystyczne na polu fotografii. Dwukrotna stypendystka MKIDN w dziedzinie sztuk wizualnych w 2016 i 2019 roku.

www: https://jolantarycerska.pl

MAŁGORZATA WAKULUK z wykształcenia choreograf, z zawodu manager artystyczny, z zamiłowania fotograf. Fotografuje od 2016 roku i stale uczy się tej sztuki, która stała się jej największą pasją. W fotografii najbardziej inspirują ją ludzie oraz ich emocje i miejsce na ziemi . Niezwykle bliskie jej sercu są tematy dotyczące nierówności społecznych. Niemniej pasjonuje ją również fotografia mistyczna, która potrafi rozbudzić wyobraźnię i niczego nie ogranicza. Obecnie pracuje nad długoterminowym projektem dokumentalnym związanym z życiem najniższej kasty społecznej w Indiach – Nietykalnych.

www.wakulukphotography.com
@artphoto_ma
___________
Jest również inicjatorką Stowarzyszenia Polish Women Photographers, którą wspólnie ze swoim zespołem prowadzi od lipca 2020 roku, stwarzając miejsce do inspiracji i promocji polskich fotografek w kraju i poza jego granicami.

www.facebook.com/PolishWomenPhotographers
@polishwomenphotographers
www.polishwomenphotographers.com
wstęp wolny / ilość miejsc ograniczona